Sdílet

Historie a dějiny Austrálie

Australský kontinent je obydlený již více než 45.000 let. První obyvatelé se do Austrálie rozšířili z jihovýchodní Asie. Přišli pravděpodobně suchou nohou, protože v té době byly tyto dva kontinenty spojeny pevninským mostem. První evropští kolonizátoři však přišli až koncem 18. století našeho letopočtu. Jejich příchod znamenal pro původní aboriginskou populaci hroznou katastrofu.

Austrálie | letenky | cestování | práce | Australia | studium | levné letenky | Austrálie

Osídlení Austrálie

Aboriginská ženaHistorie Austrálie | Aboriginská žena

Počátky osídlení australského kontinentu se tedy datují do období před 42.000 až 48.000 let. Jak už bylo zmíněno v úvodu, původní obyvatelé kontinenální Austrálie pochází z oblasti dnešní jihovýchodní Asie.

AboriginciHistorie Austrálie | Aboriginci

Aborigini, kteří nyní obývají ostrovy v Torresově úžině, však pochází z Melanésie. Před evropským kontaktem, byli aboriginci kmenovou společností, neměli písmo a všechny své legendy zaznamenávali na posvátných místech malbou na skálu. Aborigini se živili především lovem a sběrem potravy a neměli žádný systém vlastnictví půdy. Pro první evropany, byly australské kmeny neobvyklou podívanou.

Historie Austrálie

Mys YorkHistorie Austrálie | Mys York

Název kontinentu Austrálie se datuje do středověku a vychází z latinského názvu [Terra Australis] což v překladu znamená velká jižní země. Legend o existenci kontinentu existovalo víc, všechny však vycházejí ze základního mýtu. Aby totiž byla zajištěna rovnováha mezi severem a jihem, musí na jižní polokouli existovat pevnina. Austrálie zůstala legendou až do počátku 17. století, konkrétně do roku 1608, kdy nizozemský mořeplavec Willema Janszoon poprvé spatřil mys York.

Holanďané pokračovali v prozkoumávání pobřeží téměř po celé 17. století. Za tu dobu se jim podařilo zmapovat celé severní a západní pobřeží Austrálie, kterou si pracovně pojmenovali Nové Holandsko, pokus o založení kolonie však neučinili. Díky holanďanům, a jejich mapám, tak měli britové otevřenou cestu do nové kolonie, kterou v roce 1770 zabral pro britskou korunu James Cook. Ten se plavil podél východního pobřeží a nově objevené území pojmenoval Nový Jižní Wales.

Kolonizace Austrálie

Port Jackson, ze kterého vyrostlo SydneyHistorie Austrálie | Sydney

Založení kolonie netrvalo dlouho a již 26. ledna 1788, dorazily první lodě vedené kapitánem Arthurem Phillipem do zátoky Port Jackson. Na tomto místě byla oficiálně založena první kolonie Nový Jižní Wales, ze zátoky Port Arthur vzniklo město Sydney. V dalších letech následovala kolonizace Van Diemenovy země [dnešní Tasmánie] (1825) a kolonie Swan River [dnešní Západní Austrálie] (1828).

Vzhledem k tomu, že původní obyvatelé Austrálie, Aboriginci, neuznávali vlastnická práva [přesněji, protože před příchodem evropanů žádný takový systém nepotřebovali, tedy ho ani neměli vytvořený], měli Evropané maximálně zjednodušenou práci. [toto schéma se nazývá Terra nullius - a v podstatě znamená země nikoho] Díky tomu nemuseli od Aboriginů půdu vykupovat, narozdíl od kolonizace Nového Zélandu, kde museli angličané za půdu zaplatit.

Jak už bylo zmíněno, evropská přítomnost měla na aboriginy zhoubný vliv. Z odhadovaného počtu 350.000, aboriginská populace klesla až na dnešních 150.000. Vliv na úbytek původních obyvatel měly zejména infekční nemoci, jako chřipka, do té doby pro aboriginy neznámé. Dalšími faktory bylo jejich násilné vybíjení a ačkoliv to australská vláda od začátku popírá, v raných dobách kolonizace patřilo zabíjení divochů k denní praxi. Markantní je to zejména v Tasmánii, kde z 20.000 aboriginců nezbyl ani jeden!

Vraťme se však zpátky ke kolonizaci Austrálie. Počátky kolonizace totiž nebyly vůbec jednoduché. Osadníci naráželi na základní problémy, jako nedostatek pitné vody, nebo nedostatek potravin. V prvních desetiletích, tedy byl tedy veškerý život nové kolonie závislý na dodávkách z Evropy. Jak už bylo zmíněno, první osadníci Austrálie, byli zejména trestanci, kteří si sem přijeli odpykat svůj trest. Vzhledem k nehostinnosti nového prostředí, jich velká část zemřela [s čímž si nikdo hlavu nelámal, byli to přece trestanci a v nové kolonii neměli víc práv než otroci].

Nehostinné australské vnitrozemíHistorie Austrálie | Nehostinné australské vnitrozemí

Trestanci, kterým vypršel trest, měli dvě možnosti. Buď odjedou zpátky do Evropy, na jedné ze zásobovacích lodí, nebo dostanou kus půdy a začnou v Austrálii nový život. Pro mnohé z nich to byl nový začátek a tak začaly nové kolonie vzkvétat. [Nebylo však všechno zlato co se třpytí a tak se spousta z usazených trestanců vrátila ke své původní profesi. Vybrali si život psanců a svými nájezdy terorizovali obyvatele kolonií.]. Většina dnešních Australanů je však i na tyto pochybné kořeny hrdá.

Nově vznikající kolonie však nebyly pouze trestaneckými tábory, po Nové Jižním Walesu a Tasmánii, vznikly svobodné kolonie Jižní Austrálie a Swan River [později přejmenovaná na Západní Austrálii]. Osadníci těchto kolonií, přijeli do Austrálie svobodně a dobrovolně. Jen doplním, že z kolonie Nového Jižního Walesu, vznikly rozdělením ještě kolonie Victoria a Queensland.

V padesátých letech 19. století propukla zlatá horečka, která byla předzvěstí věcí budoucích. Bylo potřeba vytvořit zákony a ústavu, kterou nebude možno interpretovat po svém a tak během následujících dvou desetiletí vznikla v každé z kolonií místní samospráva, na kterou byly delegovány základní rozhodovací povinosti v rámci dané provincie. Formálně však Austrálie zůstala pod britskou korunou, která samozřejmě kontrolovala a ovládala zahraniční styky, obchod a obranu.

Novodobá historie Austrálie

MelbourneHistorie Austrálie | Melbourne

Do nového století vstupuje Austrálie jako federativní stát. Desetiletí plánování, přineslo své ovoce a tak prvního ledna 1900, vzniká australská federace. Roku 1907 vstupuje do britského společenství národů Commonwealth a přijímá westminsterský status. V roce 1911, bylo založeno ACT, neboli teritorium hlavního města Austrálie, a byla započata výstavba parlamentu. Mezitím se stalo sídlem australské vlády město Melbourne. Do parlamentu v Canberra se australská vláda přesunula roku 1927.

Parlament v CanberraHistorie Austrálie | Parlament v Canberra

Mezitím přišla první světová válka, a Austrálie, jako spojenec Velké Británie, společně s Novým Zélandem vstupuje do války. Westminsterský status v roce 1931 formálně ukončuje spolupráci mezi Austrálií a Velkou Británií a zejména porážka Velké Británie v Asii a hrozba japonské invaze, nutí Austrálii hledat spojence jinde. To se nakonec daří, a tak se australským spojencem stávají Spojené Státy Americké.

Jméno (povinné)
Antispam (vyžadováno) Napiš číslici šest!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Austrálie | letenky | cestování | práce | Australia | studium | levné letenky | Austrálie
Vyhledat
Austrálie aktuálně
Aktuální počasí v Sydney
°C
°C / °C
°C / °C
Aktuální kurz australského dolaru
Australský dolar aktuální kurz
Česká národní banka 19.03.2024
Austrálie | Sydney změnit
Austrálie | ACT Austrálie | Nový jižní Wales Austrálie | Queensland Austrálie | Victoria Austrálie | Severní Teritorium Austrálie | Tasmánie Austrálie | Západní Austrálie
Sponzoři

Rádi cestujete? Dovolená last minute se Vám finančně vyplatí.

Poslední komentáře
A co Adelaide?
Dobrý den, známý právě zvažuje, zda studovat v Austrálii s AO nebo zvolit ...
Rád bych se zeptal jestli je to co je tady ...